Vítáme Vás na stránkách www.nasezdravi.ic.cz
 
Vaše vzkazy
Praktická teorie - Zdravé tělo
 
 
Z našich článků
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
 
Další články

Čokoláda


Kakao má hořkou chuť. Příroda nám dává nepříjemnou hořkou chutí varovný signál - pozor, něco není úplně v pořádku! A skutečně - hořká chuť je obvykle spojována se škodlivými alkaloidy. Aby se stala čokoláda pochutinou, jakou známe, je do ní tedy zapotřebí přidat v první řadě velké množství cukru. Dále se do čokolády - kvůli odstranění nepřijemně zrnité konsistence - přidává nějaký tuk. Výsledný produkt musí obsahovat minimálně 50% tuku. Obvykle je to mléko, smetana nebo olej. Žluknutí tuků, které se projevuje již po šesti až dvanácti týdnech při skladování za teploty 86 F, a nepříjemnou chuť, která tímto procesem vzniká a která naznačuje přítomnost škodlivých změn, ke kterým dochází stárnutím tuků, oddaluje a maskuje použití různých přísad. Do čokolády se dále přidávají aditiva, která zabraňují tuku a cukru srážet se na povrchu. Konzistenční činidla a jiné přísady pak zajišťují hladkost textury. Výsledkem je extrémně těžká a nezdravá potravina, jejíž jakékoliv snězené množství účinně brzdí trávení a působí v trávicím systému fermentační procesy.
Neřekli jsme si však ještě nic o tom, jak se kakao či čokoláda vyrábějí. Kakao se vyrábí zahřátím a rozpraskáním kakaových bobů. Čokoláda se vyrábí rozemletím kakaa. Většina kakaových bobů je produkována v zemích, kde je hygienická úroveň hluboko po úrovní civilizovaných zemí. Boby uřezané ze stromů musí - pro vytvoření čokoládového aróma - tři až osm dní kvasit. Fermentační proces, kterému napomáhají divoké kvasnice a vlastní enzymy kakaových bobů, probíhá obvykle na hromadě někde ve dvoře farmáře. Během tohoto procesu nejenže přes hromady přecházejí lidé, ale hmyz, hlodavci a jiní živočichové si v nich dělají hnízda. Může dojít k mnoha různým druhům kontaminace. Na vrcholu fermentace vzroste teplota, což podporuje růst baktérií a plísní. V kakaových bobech mohou vzniknout velká množství aflatoxinů - rakoviny způsobujícího činitele pocházejícího z plísní. Po ukončení kvašení jsou semena na slunci nebo v peci usušena. Poté jsou převezena k výrobcům čokolády, kde jsou opražena a rozemleta na hustou čokoládovou tekutinu. V tomto stádiu dochází k dalšímu rozmnožení bakteriálních znečištění.
Americký vládní úřad pro zdraví, výchovu a veřejný prospěch uvádí ve své brožurce v seznamu přirozených a nevyhnutelných vad potravin, že na jeden šálek čokolády nebo čokoládové tekutiny, která se používá např. při výrobě čokoládových tyčinek, je povoleno maximálně 120 kousků hmyzích těl nebo dva chlupy hlodavce. Ve třech polévkových lžicích čokoládového prášku nesmí být obsaženo více než 75 kousků hmyzích těl! Mnozí lidé, kteří se domnívají, že mají alergii na čokoládu, mají ve skutečnosti alergii na zvířecí zbytky, které se v čokoládě nacházejí.
Neřekli jsme si však ještě nic o přirozené chemické toxicitě kakaa a čokolády. Káva, černý čaj, kola, čokoláda a kakao obsahují methylxanthiny klasifikované jako buněčné jedy. Většina lidí si je alespoň mlhavě vědoma, že užívání nápojů, které obsahují  methylxanthiny (kofein, theobromin a theofylin) má škodlivé fyzické a fyziologické účinky. Není však příliš dobře známou skutečností, že tyto škodlivé účinky mohou mít vážné, někdy i katastrofální důsledky a mohou se týkat jakéhokoliv orgánu nebo tkáně lidského těla. Důvodem pro toto široce rozšířené poškození jsou chemické vlastnosti metylxanthinů, jejich schopnost měnit samotnou podstatu buněčné plazmy a koncentrovat se v buňkách po neznámo jak dlouhou dobu.
Jaké jsou tedy známé následky požití methylxanthinů? Okamžité účinky požití methylxanthinů se dostavují krátce po požití potraviny, která je obsahuje, a trvají asi čtyři hodiny. Patří mezi ně zrychlený tep, nespavost, únava, chvění prstů, vysoko posazený hlas, poruchy rovnováhy. Někteří lidé zažívají nevysvětlitelný pocit strachu a úzkosti. Jiné symptomy se mohou projevit až po několika hodinách nebo dokonce dnech. Jsou to např. poruchy spánku, bolení hlavy, neklid, bušení srdce, třesavka, vratkost, závratě, nadměrná vzrušivost, vznětlivost, úzkost a celkově nepříjemné pocity. Pokud je někdo zvyklý na pravidelný příjem kakaa nebo čokolády, může při jejich vynechání cítit ospalost, vznětlivost a nespokojenost. Methylxanthiny způsobují poruchy žaludečního a trávicího traktu, většinu již vzniklých zhoršují. Přirozená obranyschopnost organismu klesá. Methylxanthiny mohou způsobovat deprese. Dávají se do souvislosti s poškozením chromozomů a deformacemi potomků. Jejich požívání zhoršuje mnohá již tak nepříjemná onemocnění - srdeční choroby, alergie, cukrovku, zadržování tekutin v těle.
Zdá se, že všechny methylxanthiny povzbuzují růst buněk v některých žlázových tkáních, které mohou pod vlivem jejich požívání začít vytvářet cysty a vazivové nádory. K tomu dochází zejména v prsu, kde vzniká tzv. fibrocystové onemocnění. Jedna mladá lékařka v rozvinutém stádiu onemocnění touto chorobou konzumovala denně velké množství kávy, čaje, koly a čokolády (její celkový příjem methylxanthinů činil asi 1300 mg denně). Když se dozvěděla o neblahém účinku, jaký methylxanthiny mají, okamžitě všechny potraviny, které je obsahují, ze své stravy vyloučila. Během jednoho měsíce začaly bulky v jejím prsu mizet a za dva měsíce bylo po nemoci. Vyléčení nebylo však zdarma, musela bojovat proti abstinenčím příznakům - usilovnému bolení hlavy, od kterého jí neulevily ani prášky proti bolení hlavy. Zdá se být rozumné, aby ženy jako preventivní opatření proti rakovině prsu přestaly přijímat methylxanthiny v jakékoliv podobě. Mnozí lékaři věří, že účinky methylxanthinů na mužskou prostatu jsou podobné.
Theobromin, který se nachází v čokoládě, způsobuje stimulaci centrální nervové soustavy, nespavost, místní nebo celkové svědění, depresi a úzkost. Taniny jsou činěny zodpovědnými za některé druhy rakoviny trávicího ústrojí. Všechny značky čokolády obsahují více taninu, než vypočítaná dvě zrna v jednom šálku čaje. Problémy dětí, které se pomočují, se zvětšují, pijí-li kakao. Obsah kofeinu v šálku kakaa může dostoupit až 112 miligramů. Kakao může zasahovat do vstřebávání vápníku. Čokoláda obsahuje 0.45 až 0.49 % kyseliny šťavelové. Kyselina šťavelová se slučuje s vápníkem na nerozpustnou sloučeninu, oxalát vápníku, který odchází z těla neabsorbován. Mylná naděje, že přídavek kakaa a cukru zvýší příjem vápníku, může ve skutečnosti vyústit ve snížení příjmu vápníku z jeho tak skvělých zdrojů jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny a listová zelenina.
Po zvážení všech faktorů - přirozené chemické toxicity výchozí suroviny, způsobu sklizně a podmínek výroby a přísad, kterými je nutno výchozí surovinu "obohatit", aby se stala poživatelnou, se zdá být záhadou, jak se čokoláda a kakao mohly stát tak oblíbenými potravinami, které jsou navíc považované za vhodnou a neškodnou složku dětského jídelníčku.

Karob
Naštěstí pro nás, kteří máme rádi čokoládu, je dostupná náhrada, u které je daleko příznivější výrobní proces a vyšší pravděpodobnost zachování hygienických podmínek - karob, u nás známější pod názvem svatojánský chléb. Ve všech třech zvrchu zmíněných ohledech je lepším výrobkem než čokoláda. Neobsahuje žádné methylxanthiny. Nevyžaduje pro vytvoření chuti a vůně žádné kvašení při výrobě. Nevyžaduje obohacení cukrem, protože má přirozenou nasládlou chuť. Karob obsahuje téměř 8% bílkovin (jako u ostatních luštenin), velký díl přirozeného cukru - asi 46%, vitamíny skupiny B, minerály - vápník, hořčík, draslík a stopové prvky - železo, mangan, chrom, měď, nikl. Porovná-li se s čokoládou, má třikrát vyšší obsah vápníku, ale o třetinu méně kalorií a sedmnáctkrát méně tuku.
Karob pochází ze stromu, který roste hlavně na Středním Východě. Ve starověku byly karobové boby považovány za velmi cenné, protože dobytku a ovcím jím krmeným se velmi dobře dařilo. Karobový strom dává dlouhé lusky, které jsou sušeny a mlety na jemný karobový prášek. Sušená semena z lusku se často používala v obchodě jako platidlo. Od karobu je odvozen výraz karát (karobový bob se řekne řecky keration), který se dodnes používá klenotníky při popisu zlata.
Karob je bohatým zdrojem vlákniny pektinu, který pomáhá při trávení a vylučování a je rovněž užitečný pro zastavení průjmu, zvedání žaludku a zvracení. Pektin uklidňuje žaludek, pomáhá odnášet jedy a toxiny z vnitřností a vyloučit je z těla. Karobový lusk obsahuje lignin, který patří též mezi vlákniny. Pektin i lignin mají prospěšný vliv na snižování hladiny cholesterolu.
Čokoládu a kakao, pochutiny, jejichž užívání, jak již víme, s sebou přináší celou řadu zdravotních rizik (včetně nezanedbatelného návykového faktoru), můžeme s trochou pevné vůle ze svého jídleníčku vyřadit. Chceme-li dosáhnout jemné "čokoládové" příchuti a vůně v kombinaci s vynikající výživnou hodnotou a absencí škodlivých účinků, užívejme v receptech místo čokolády karob neboli svatojánský chléb.
S použitím informací z článku Carob versus Chocolate od Agatha M. Trash










Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde


Čokoláda a Karob