Vítáme Vás na stránkách www.nasezdravi.ic.cz
Vaše vzkazy
Praktická teorie - Zdravé tělo
Z našich článků
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
  • Sůl nad zlato
Další články
Sůl nad zlato
Dr. Paul C. Bragg


Jak se stala sůl životným zvykem lidí
Biochemik Bunge poukázal na to, že v dávných dobách existoval vyrovnaný stav minerálů sodíku a draslíku. Deště však v průběhu staletí soli sodíku spláchly. Postupně nastal na zemi nedostatek sodíku. Potraviny však vykazovaly vysoký obsah draslíku. Z toho vyplynulo, že u zvířat a lidí se vyvinula touha po něčem, co mělo tento nedostatek odstranit.
Našli chudou a nebezpečnou náhradu v anorganickém chloridu sodném, který byl rovněž označován jako kuchyňská sůl.
Přijetí soli jako náhrady za přírodní sodík může být srovnáváno s přijetím anorganického draslíku pro zásobování těla draslíkem. Obojí jsou chemické látky a nemohou být buňkami v těle asimilovány. Protože všechny anorganické chemikálie jsou pro trávicí orgány škodlivé, měli bychom také pochopit, proč žaludek vyvíjí náhlou a enormní žízeň po požití soli. Žaludek reaguje prostě a jednoduše na cizí substanci a stará se co nejrychleji ji odstranit z těla pomocí ledvin. Jistě si umíte také představit, jaké účinky to má na citlivý filtr ledvin. Ze všech orgánů těla jsou ledviny nejvíce náchylné na poškození, které může vyvolat sůl. Co se stane, když se spotřebuje více soli, než jsou ledviny schopny vyloučit? Přebytek je ukládán do různých částí těla, nejvíce do noh a spodních částí končetin. Tím může dojít k otékání noh a spodních částí končetin.
Tělo se automaticky pokouší chránit své tkáně proti tomuto jedu, tedy soli, a ředí ji vodou. Tkáně zcela nasáknou vodou a zejména nohy a kotníky otékají a bolí. Sůl však není škodlivá pouze pro ledviny. Způsobuje také poškození srdce. I nízké množství soli již může být u některých srdečních onemocnění nebezpečné. Činnost srdečního svalstva je regulována koncentrací a rovnováhou přírodních organických solí sodíku a draslíku v krvi. Přebytek sodíku vede k poruše této činnosti. Bušení srdce a krevní tlak se zvyšují.
Na základě lékařské statistiky je možno prokázat, že Japonci trpí většinou na vysoký krevní tlak. Jsou známí tím, že jsou největšími spotřebiteli soli na světě.

Ovlivňování krevního tlaku solí
Co způsobuje vysoký krevní tlak? Vědci pro to znají mnoho příčin: napětí, stresy, jedovaté substance, např. cigarety, škodlivé plyny, přísady do potravin, prostředky pro boj proti škůdcům, vedlejší účinky léků - a v neposlední řadě je brána v potaz i industrializace. Co můžete dělat, abyste se ochránili? Odstraňte pokud možno ze svého prostředí příčinu. Existují však příčiny vysokého tlaku, kterým můžete zcela zabránit. Jednou z takových hlavních příčin je i chlorid sodný.
Dosud jsme hovořili pouze o tom, jak dochází ke zvýšenému krevnímu tlaku u "normálních občanů". Existují ale miliony lidí, kteří trpí otylostí a na které rovněž působí sůl. Je známo, že nadváha souvisí často se zvýšeným krevním tlakem. Existuje spojení mezi nadváhou a vysokým krevním tlakem?

Mýtus "solného lizu"
Je strava s nízkým obsahem soli nedostatečná? Potřebujeme sůl k tomu, abychom se cítili těsně dobře? To je všeobecný názor, ale je také správný? Lidé tvrdí, že zvířata putují na míle daleko, aby vyhledala místa, kde se nachází sůl. Sám jsem se zabýval tzv. "solnými lizy" divoké lesní zvěře. Nejednalo se o žádný organický ani anorganický sodík. Místo toho tam byl přebytek organických minerálních a jiných výživných látek, po kterých zvířata toužila.

Proč dostávají krávy velké množství soli?
Kdo vložil svůj kapitál do mléčné farmy, chce přirozeně mít i co největší zisky. Farmář zjistil následující: "Když je kravám dán k dispozici k lízání solný bok, pak více pijí. Čím více vody pijí, tím více produkují mléka." Výsledek je však, že litr mléka obsahuje také vysoký podíl soli - 1,5g/l. Když navštívíte školy a prohlédnete si tělesnou stavbu různých dětí, budete překvapeni, kolik dětí je obézních. Tyto děti spotřebovávají velké množství mléka a jejich další strava obsahuje rovněž vysokou koncentraci soli. Vyzkoušejte si to sami v obchodech s potravinami. Narazíte na množství konzervovaných potravin - všechny obsahují sůl. Sůl v mléce, sůl v zelenině a téměř ve všech potravinách. Když to všechno shrneme dohromady, můžeme lehce zjistit, proč jsou na prvním místě onemocnění srdce. Jsme společnost závislá na soli: sýry, zelenina, chleba a téměř všechna naše oblíbená jídla jsou přesycená solí. Dokonce i dětský výživa je plna soli.

Důkazy o tom, že sůl není nutná
Německo-africké oddíly vtrhly do Egypta. Před El Alemeinem prohrály těžkou bitvu. Rozžhavenou pouští táhly stovky kilometrů zpět. Když tažení skončilo, našli Angličané poražené oddíly v dobrém tělesném stavu, ačkoliv němečtí vojáci nedostávali žádné solné tablety. Tato příhoda z dějin potvrzuje přesně to, co si myslím i já, totiž že člověk nepotřebuje žádnou sůl ani v horké poušti.
Podle vědeckých výzkumů se stalo následující: Po několika dnech aklimatizace přestalo tělo ztrácet sůl pocením. Zřejmě existuje normalizační mechanismus, který konzervuje tělo vlastní sodík. Přizpůsobená výkonnost během různého počasí u lidí s neslanou stravou poukazuje na to, že domnělá spotřeba soli během horského počasí byla zcela přehnaná.
Zelenina, ryby i maso obsahovaly opravdu dostatek přírodního sodíku, aby pokryly přirozenou potřebu těla po sodíku. Důkaz pro to je možno najít v minulosti mnoha národů, které nikdy nepoužívaly sůl.

Kolik soli může tělo denně tolerovat?
Kvůli této otázce bylo zahájeno mnoho dodatečných výzkumů. Názor vědců se různí. Od půl gramu do jednoho gramu denně. Průměrně konzumuje člověk denně 15-30x více soli než je toleranční mez.
Tato vysoká konzumace je podmíněna nadbytečným množstvím soli téměř všech průmyslově produkovaných potravin. Sůl je v chlebu, v sýru, v masných výrobcích, zelenině a stovkách dalších potravin.
Narodil jsem se a byl vychovám ve Virgínii, USA. Dramatické případy smrti způsobení předávkováním solí byly zaznamenány v nemocnici v Binghamtonu, New York. Jistý počet dětí zde zemřel, když byla do jejich mléka nedopatřením dána sůl. Jedno dítě zemřelo na toto předávkování velice rychle. Tělo potřebuje přírodní, organický sodík, žádnou kuchyňskou sůl, která je anorganickou chemikálií. Přírodní sodík můžeme tělu dodávat v organické podobě, např. červenou řepou, celerem, mrkví, brambory, řepou, mořskými rostlinami, řeřichou a je ještě mnoho jiných přírodních potravin.
Myslete na to, že organické minerály jsou jedinými substancemi, které jsou žijícími buňkami zužitkovány.

Odstraňte sůl ze svého těla půstem
Mám 50leté zkušenosti s půstem a zjistil jsem, že tělo může být zbaveno soli jednou 4 denní léčbou hladem.
Opět může být použito vyhodnocení moče jako důkaz použití soli. Podrobte se 4 denní léčbě hladem a pijte pouze čistou vodu. Během těchto 4 dnů se do vašeho těla nesmí dostat nic jiného než pokud možno destilovaná voda. Množství vody, kterou můžete vypít, je neomezené.
Sotva budete věřit k tomu, jaké zázračné změny se dějí ve vašem těle v době půstu. Mocné vitální síly, které jsou jinak používány pro zpracováni potravy, jsou nyní připraveny výlučně k tomu, aby odstranily nečistoty a jedy uzavřené v tělesných buňkách a vitálních orgánech. Nastává omlazení miliónů tělesných buněk.
Když jste své tělo podrobili po 4 dny kúře odstraňování soli, neměli byste mu sůl nadále dodávat. Je to přirozeně těžká úloha, protože jak již jsme se zmínili dříve, spousta potravin obsahuje sůl už od výrobce. 24-36 hodinová léčba týdně hladem vám však pomůže odstraňovat sůl z vašeho těla pravidelně.
Já svá jídla nikdy nesolím. V Braggově domácnosti neexistuje prostě sůl. Kořeníme bylinami, které zlepšují chuť jídla. Pravidelným půstem a nesolením sami zjistíte, jak lépe vypadáte a jak lépe se cítíte. A jak nádhernou, sladkou chuť máte v ústech. Zjistíte mnoho pozitivních změn, když se začnete postit a omezíte solení.


Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde