Salát
Salát čítá asi 200 odrůd. Ale nejpopulárnější a běžně pěstovaný je hlávkový salát. Listy se jí syrové. Dále máme salát chřestový, ledový, kadeřavý, dubáček a jiné, kdy se jí i silné zdravé lodyhy. Léčivými surovinami jsou listy, lodyha a semena. Obsahují lactucarium – šťávu s účinkem podobným opiu, ale o mnoho slabším.
Salát osvěžuje a očišťuje organismus, povzbuzuje trávicí žlázy k aktivnější činnosti, má mineralizující, otupující, uklidňující a uspávající vlastnosti, působí proti bolesti, proti kašli, snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje činnost jater, příznivě ovlivňuje krevní oběh. Doporučuje se při neuróze projevující se úzkostí a depresí, při bušení srdce, vnitřních křečích, bolestech žaludku, nespavosti, zánětu průdušek, nervovém kašli, astmatu, cukrovce, zánětu ledvin, bolestivé menstruaci, žloutence, zánětu jater, zácpě a jako protikurdějový a močopudný prostředek.
Příprava nálevu k utišení bolestivé menstruace: Nakrájíme 5 nebo více listů na proužky. Zalijeme 0,25 l vroucí vody. Luhujeme pět minut. Pijeme po 2-3 lžičkách.
Čerstvou odšťavenou šťávu pijeme pro uklidnění.
Při astmatu plic použijeme vývar, kdy na 0,5 l vody dáme 4-5 g semen. Pijeme 2-3 sklenice denně.
Pro uklidnění a pro uspávací účinek si uděláme nálev jako pro utišení bolesti při menstruaci, ale koncentrovanější (více salátových listů).
Lehce povařené listy salátu můžeme přikládat na furunkly, vředy a popáleniny. Vývarem ze semen omýváme oči při zánětlivých onemocněních očí.
Salát obsahuje hodně vody (až 95%) a málo sacharidu.
Ve všech částech zeleniny se vyskytuje karoten, tedy provitamin A. 100g salátů je asi čtvrtina denní doporučené dávky. Dále salát obsahuje hodně vitaminů skupiny B a především kyselinu listovou. Také vitamin C a velmi si salát ceníme pro obsah minerálů, zvláště draslíku a železa. Má i významné množství vápníku, fosforu, hořčíku a stopové prvky – zinek, měď, mangan.
Pro svůj vysoký obsah vlákniny má dobré projímavé účinky.
Jelikož salát vyvolává pocit nasycenosti, ale dodává málo kalorií, je vhodný pro léčbu obezity.
Pro nízký obsah sacharidů je salát ideální stravou pro diabetiky, kteří ho mohou jíst neomezeně.
Staří Římané jedli salát po vydatné večeři, aby jejich tělo mohlo během noci lépe trávit. Pro nás by bylo ovšem lepší nevečeřet, aby si tělo mohlo přes noc řádně odpočinout.